Ми вже казали, що на популярність професій безпосередньо впливає демографія та економіка: кількість населення, тривалість і якість життя, розвиток технологій, соціальних і політичних інститутів, міграційні процеси.
Глобальна економіка одразу і нагорода, і покарання. Це і великий світовий ринок праці, де кожен може зайняти цікаву нішу. Та одночасно глобальна економіка це підвищення ризиків, темпів і конкуренції. За кращі робочі місця все важче і важче боротися, від нас вимагаються кращих і різнобічних навичок.
Вихід із непростої ситуації пропонує дослідниця Дебора Якобс: увесь секрет не в тому, що треба боятися зростання рівня безробіття чи шукати формулу структури ринку майбутнього, а в тому, що необхідно самому творити собі робоче місце. Мова, звісно, про підприємництво — кожен із нас є споживачем товарів і послуг. Стратегія — зроби цінність сам із себе, зроби свої навички товарами — і матимеш професію, яка нікуди не подінеться, бо ти сам створив попит на неї.
Дебора присвятила декілька своїх досліджень питанню того, що робити людям, які раптом опинилися без роботи. Особливо активно вона просуває ідею роботи на себе та роботи в домашніх умовах. Віддалений офіс набуває все більшої популярності і дозволяє нам одночасно бути і програмістами, і бухгалтерами, і перекладачами. Окрім цього, частка таких професій збільшуватиметься через збільшення кількості випускників вищих навчальних закладів. Ми бачили, що ТОП-професії американських видань не потребують вищої кваліфікації, а випускники ВНЗ теж не дуже хочуть змінювати фах на таксиста чи водія-далекобійника.
У цілому певна переоцінка економічних умов і ринку праці відбулася після 2008 — світової економічної кризи. Тоді роботодавці пішли жорстким шляхом: на одну особу – більше роботи, а інші — змінюйте кваліфікацію. На противагу такому шляху вирішення пропонували й гуманніший підхід – поділ праці (щоб усі заробляли трохи менше, але працювали не по 8, а по 4 години в день, аби роботи вистачило на всіх).
Російські дослідники з Вищої школи економіки пропонують такі тенденції:
- зростання ролі жінок у трудових відносинах, переорієнтація ринку на потреби жінок, які стануть більш активними покупцями та рушіями економічних процесів;
- додаткова вартість збільшуватиметься завдяки «індивідуальності» та «привабливості» продукту;
- технічні спеціальності вимагатимуть більшої кваліфікації, але найбільш престижними будуть професії, які утворюються на межі гуманітарного та технічних світів.
Висновок із наших рейтингів мало допоможе майбутнім абітурієнтам, які, можливо, хотіли би прочитати, в яку освіту варто інвестувати. Підтверджується загальновідома тенденція до підвищення інтересу до ІТ-спеціалістів, цікаві ідеї про напрямки зростання ринку послуг і сфери охорони здоров’я, але, як бачимо, світ надто швидко змінюється, аби щось нам гарантувати. Тому єдиною константою лишається наша працьовитість,
Комментарии
Отправить комментарий